Nasze obecne smartfony mogą wkrótce otrzymać znacznie dłuższy niż obecnie okres wsparcia jeśli chodzi o dostarczanie aktualizacji bezpieczeństwa. Jak informuje magazyn c’t rząd niemiecki stara się o wprowadzenie w Unii Europejskiej nowych regulacji rynku, które wymusiłyby na producentach smartfonów dostarczanie aktualizacji bezpieczeństwa oraz części zamiennych przez okres 7 lat. Jest to o 2 lata dłużej niż ostatnio rozważana propozycja.
Jak można było się spodziewać, obie propozycje spotkały się z silnym oporem ze strony producentów. Grupa rzeczników branży, do której należą m.in. Apple, Google i Samsung, chce aby wsparcie urządzeń łatkami bezpieczeństwa wynosiło zaledwie 3 lata, a dostarczanie części zamiennych ograniczało się tylko do ekranów i baterii. Według nich bowiem kamery, głośniki i inne komponenty rzekomo bardzo rzadko ulegają awarii.
DigitalEurope innymi słowy stara się, aby zostały zachowane obecnie istniejące wymagania. Podczas gdy Apple zwykle gwarantuje 5-letni okres dostarczania aktualizacji funkcji i bezpieczeństwa, wielu producentów urządzeń z Androidem ogranicza się zaledwie do 3 lat lub nawet mniej. Jedynie Samsung zapowiedział, że od 2021 roku zagwarantuje 4-letni okres dostarczania łatek bezpieczeństwa. Jest to jednak prawdopodobnie podyktowane polityką aktualizacji firmy Qualcomm. Jak by nie było jest oczywiste, że firmy są bardzo niechętne na zmiany w tej kwestii.
Propozycja UE, która potencjalnie może wejść w życie w 2023 roku, jest krytyczna jeśli chodzi o ochronę środowiska. Pozwoliłaby bowiem na wydłużenie okresu życia smartfonów co przyczyniłoby się do zmniejszenia ilości elektrośmieci oraz ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych wymaganych do produkcji nowych urządzeń. Szacuje się, że starsze urządzenia po zmianie zachowałyby swoją sprawność i bezpieczeństwo o około dwukrotnie dłużej w stosunku do 2.5 do 3.5 lat jak jest obecnie.
Jeśli zaś chodzi o kwestie bezpieczeństwa mobilnego to ponad 40% użytkowników Androida korzysta z systemu w wersji 9.0 Pie lub wcześniejszej (dane StatCounter z sierpnia 2021). Ogromna część użytkowników posiada urządzenia, które nie otrzymują już łatek bezpieczeństwa lub są bliskie zakończenia okresu wsparcia. Wydłużenie tego czasu mogłoby ograniczyć ataki na starsze urządzenia, które obecnie są bardzo częste, a odbywają się przy użyciu luk w systemie, które zostały już załatane w nowszych modelach.