Ostatnio zaprezentowany Xiaomi Mi Mix 4 okazał się być urządzeniem pełnym niespodzianek. Zachwyca on nie tylko świetną jakością wykonania i ceramicznym wykończeniem, lecz także zaskakująco dobrymi funkcjami fotograficznymi, których specyfikacja stoi na najwyższym poziomie. Okazuje się jednak, że Mix 4 postanowił zaskoczyć nas raz jeszcze za sprawą swej technologii sprzętowego korygowania zniekształceń w zdjęciach wykonanych obiektywem ultra-szerokokątnym.
Obiektywy szerokokątne pojawiły się w smartfonach już spory czas temu i zadomowiły się na dobre. W stosunku do zwykłego aparatu potrafią one obiąć znacznie szerszy kadr. Jest to niezwykle przydatne w przypadku fotografowania krajobrazów, dużych obiektów jak np. budynki, czy obiektów znajdujących się blisko, a my nie mamy miejsca, by odsunąć się od nich na wystarczająco dużą odległość w celu objęcia ich w całości na zdjęciu. W wielu takich przypadkach obiektyw szerokokątny rozwiązuje te problemy. W zamian jednak wprowadza do zdjęć jedną wadę – zniekształcenia sferyczne.
Zniekształcenia te polegają na tym, że obiekty znajdujące bliżej prawej i lewej krawędzi wydają się być mniejsze, podczas gdy te zlokalizowane w środku kadru, a szczególnie blisko obiektywu, zostają powiększone. Dotychczas producenci pozwalali usuwać te zniekształcenia w sposób programowy. W tym przypadku jednak algorytm dokonywał pewnego rodzaju kadrowania zdjęcia, a więc część obrazu była ucinana i tracona, a co za tym idzie tracona była część efektu głębi zdjęcia. Xiaomi Mi Mix 4 rozwiązało ten problem dzięki technologii Free-form wide-angle lens.
Technologia ta działa dzięki znacznie bardziej elastycznemu materiałowi soczewki niż w konwencjonalnych obiektywach. Pozwala to urządzeniu na precyzyjne obliczenie aberracji obrazu holograficznego, a następnie na unikalne dostosowanie krzywizny soczewki. W efekcie zniekształcenie obrazu zostaje usunięte bez utraty żadnej części kadru z zachowaniem 120 stopniowego pola widzenia.
Kolejnym usprawnieniem zastosowanym przez Xiaomi w kwestii zdjęć szerokokątnych jest technologia SmartFusion. Dzięki niej centralna część zdjęcia zyskuje znacznie na jakości. Polega ona na równoczesnym wykonaniu drugiego zdjęcia standardowym aparatem o kącie widzenia 85 stopni, a następnie w odpowiedni sposób nałożenie go na środkową część kardu.
Xiami Mix 4 trafił do sprzedaży w Chinach 16 sierpnia. Nie jest jednak jeszcze znana data premiery światowej i w Polsce. Obecnie urządzenie przechodzi przez proces certyfikacji, który już częściowo udało się zaliczyć. Budzi to więc nadzieję, że do naszych sklepów trafi już wkrótce.